Keresés ebben a blogban

2010. okt. 21.

Őszi fotózáshoz...

Gondoltam, megosztok én is néhány őszi felvételt itt a blogon, ha már mindenki szebbnél szebb fotókat készített. :)
A fák őszi lombkoronájának sokszínű kombinációja mellett más apróságok is érdekesek lehetnek, jól mutatnak például a gombák, vagy egyes fák színes termései is a fotókon, azonban a néha borult, felhős időjárás miatt a színekkel gondban lehetünk.
Ilyenkor jönnek elő az utólagos képszerkesztő szoftverek, amikkel egyes esetekben többet árthatunk a felvételnek, mint amennyit javíthatunk rajta. Természetesen senkit nem akarok eltántorítani ezen szoftverek használatától, hiszen mára már szerves részeivé váltak a digitális fotográfiának, csak vannak lehetőségek, amik segítségével az utómunkálatok nagy részét megspórolhatjuk, és a fotóink is szebbek lehetnek.
Néhány fényképezőgép képes a különböző színbeállításokra, amik közül az őszi fotózásnál számomra a "Vivid" bizonyult hasznosnak, mert kicsit erősíti, élénkíti a színeket, kihangsúlyozza az őszi tájképek árnyalatait.
Tükörreflexes fényképezőgépeknél és egyes bridge gépek esetében érdemes a RAW formátumot választani a fotó mentéséhez, ugyanis ha utólagos szerkesztésre van szükség a fotónál, akkor itt a kép adatvesztése nélkül tudjuk ezt megtenni.

Különleges hatást érhetünk el képünkkel az őszi fotózásnál is, ha HDR képet készítünk.
A HDR a High Dynamic Range, azaz a nagy dinamikatartomány rövidítése, és a színeket, árnyalatokat a szokványostól eltérő módon mutatja meg.
A legtöbb HDR képen nincsenek kiégett vagy túl sötét részek, mivel több, eltérő expozícióval készült fotóból készülnek. A leggyakrabban 3 kép készül szinte egy időben, egy "normálisan", egy alul- és egy túlexponált, amikből aztán az erre a célra kifejlesztett szoftverek képesek összeállítani a HDR fotónkat.
A későbbiekben egy másik bejegyzésben visszatérek még a HDR-re, most inkább jöjjenek a fotók, melyek Lillafüreden és a Bükk egyéb részein készültek:







2010. okt. 16.

Sooters Fotótanfolyam - A fényérzékenység

7. rész: A fényérzékenység

A múlt fejezetben tárgyaltuk a rekeszérték és a zársebesség viszonyát, amely meghatározó a helyes expozíció szempontjából. A viszonossági törvény alatt, klasszikus értelemben ennek a két értéknek az egymáshoz való viszonyát, arányát értjük.



2010. okt. 14.

A legszebb horgászképek közül válogattunk.

Lenyűgöző horgászképek a világból!

Ma már a legtöbb horgász kiváló fényképész is egyben

Itt van az ösz, mely nagyon sok horgásznak a kapitális ragadozó halak horgászatát jelenti.Mindnyájan szeretünk utazni, s ez által különböző országok horgászkultúráját megismerni, újdonságokkal találkozni. Meséljenek a fényképek: Lékhorgászok, légyhorgászok, tengerparti halászok és folyók mellett kapásra várók:

















forrás:hvg.hu

2010. okt. 6.

Fotótanfolyam 6. lecke - Áttekintés

A legutóbbi és mostani lecke egy nagyon fontos fejezete tanfolyamunknak. Igy készítettünk egy nagyon részletes összefoglalót, mivel a fejezet megértése nélkülözhetetlen. Egy tükörreflexes gépen és a hozzátartozó optikán keresztül szemléltetjük, de a beállítások a kompakt és bridge gépeken is használhatóak. A rekesz, a zárszerkezet, és az expozíció egyben és újra!