2 . rész: OBJEKTÍVEK
Az objektív a kamerának az a része, amely összegyűjti a külvilágból érkező fényt, és éles képet alkot belőle a fényképezőgépben lévő filmen vagy érzékelőn. Általában üvegből készült lencsékből áll (angol neve is erre utal: lens), amelyeket egy jó minőségű objektívben gondosan egymáshoz hangolnak. Az objektívvel állítunk élességet; eközben valójában az objektív és a film vagy érzékelő távolságát változtatjuk aszerint, hogy milyen távol van témánk a kamerától. Kép: Nikon normál objektív
Fókusztávolság és látószög
Egy objektív legfontosabb tulajdonsága a fókusztávolsága. A fókusztávolság (f) azt a távolságot jelenti, ahonnan az objektív a párhuzamosan beérkező fénysugarakat egy pontba összegyűjti (avagy egy nagyon távoli tárgyról éles képet alkot). Ezen az ábrán ez jól látható:
Kép: Fókusztávolság Minél rövidebb a fókusztávolság, annál nagyobb a látószög. Azokat az objektíveket, amelyeknek a látószöge hasonlít a mindennapi látás során megszokott arányokhoz (kb. 45 fokos látószög) normál objektívnek nevezzük. Kép: Normál látószög
Ha elég távol mentünk a témánktól, és még mindig nem fér be a kép keretei közé, jól jön egy olyan objektív, amelynek szélesebb a látószöge, mint egy normál objektívé. Az ilyen objektíveket nagylátószögűnek hívjuk (fókusztávolságuk viszont rövidebb). Kép: Normálnál nagyobb látószög
Az objektívek látószögével egy későbbi részben alaposabban foglalkozunk, most csak egy-egy példát mutatunk nagylátószögű (= kis fókusztávolságú), illetve tele-(= nagy fókusztávolságú) objektívek által alkotott képekre. Ez a két fotó a lelátónak ugyanarról a pontjáról készült.
1, Kép: Teniszjátékos közelről - 2, Kép: Teniszpálya és lelátó A bal oldali képhez teleobjektívet használtak, és a teleobjektív kis látószöge közel hozta a teniszezőt. A jobb oldali kép nagylátószögű objektívvel készült, és ez a nagy látószög nem csak az egész pályát, hanem a lelátók egy részét is képes befogni. Ettől azonban minden távolinak tűnik.
Zoom objektívek
Vannak olyan objektívek, amelyek nem csupán egy, rögzített fókusztávolsággal (és látószöggel) rendelkeznek, hanem látószögük egy határon belül fokozatmentesen változtatható. Ez segít a legjobb képkivágás megtalálásában. A „zoom” név egy hangutánzó szó (ejtsd: „zúm”), amely arra utal, hogy ezekkel az objektívekkel gyorsan lehet változtatni a téma látszólagos távolságát (közelebb hozni vagy távolabb vinni miközben persze a látószög változik, a tényleges távolság nem). A zoom objektívek célja, hogy jól kitöltsük a képkeretet a számunkra fontos témával, és ebben ne akadályozzon bennünket az, hogy nehezen tudunk közelebb menni hozzá, vagy eltávolodni tőle. Nagy átfogásúnak nevezzük azt a zoom objektívet, amelynél nagy a különbség a legnagyobb és a legkisebb látószög között, azaz az objektív képes nagy látószög tartományt átfogni. Egy nagy átfogású zoom objektív segítségével ugyanarról a helyről akár a következő képsorozatot is elkészíthetnénk.
Kép: Zoom mintasorozat Manapság a legtöbb kamerát eleve zoom objektívvel hozzák forgalomba. Közülük is kiemelkednek a haladóknak szánt kompakt kamerák, mert zoom objektívjük átfogása lehet 10-szeres vagy akár 20-szoros is (a legkisebb és legnagyobb fókusztávolság mérőszáma közötti szorzó – tulajdonképpen az objektív látószög-változtatási, azaz nagyítási képessége). A kompakt digitális kamerákat általában kisebb teljesítményű, 3-4-szeres átfogású zoom objektívvel gyártják. A tükörreflexes kamerák objektívje cserélhető, és minden típushoz az objektívek széles skálája hozzáférhető; úgyhogy itt egyedül a tulajdonos pénztárcája szabhat határt az átfogóképességnek.
Kép: A teljes Canon objektívválaszték tükörreflexes kameráihoz
Fotókidolgozás
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése